Yeni Asır Gazetesi

Kentin öncü işadamlarının birleştiği Mistral Yapı Gayrimenkul, adliye karşısındaki araziye biri 48, diğeri 38 katlı, 200 metreyi aşkın iki gökdelen inşa edecek.

İzmir iş dünyasının önde gelen işadamları, ismini ‘güçlü ve hızlı bir Akdeniz rüzgarı’ anlamına gelen Mistral’den alan Mistral Yapı Gayrimenkul Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de güçlerini birleştirdi.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı modelini esas alan ortaklık ilk projesini gökdelenler bölgesi olacak Yeni Kent Merkezi’nde, adliye karşısındaki arazide hayata geçirecek. İşadamları, 48 ve 38 kartlı, 200 metreden fazla yüksekliğe sahip iki gökdelen inşa edecek. Ortakları arasında Lucien Arkas, Haydar İnaç, Tufan Ünal, Erdoğan Atay Holding A.Ş., Deniz Barçın ve Serhan Ünsal gibi önemli işadamlarını ve şirketleri barındıran Mistral Yapı Gayrimenkul, kuruluş çalışmalarını tamamladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise Arkas Holding Başkanı Önder Türkkan'ı yapacak. Bir ofis ve konut olmak üzere ikiz kulelerden oluşacak proje pek çok alanda ilklere sahip olacak.

TOPLANTI YAPTI

Mistral Yapı Yönetim Kurulu üyeleri, projeleriyle ilgili Swissotel Grand Efes’te bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Türkkanı, aynı ortaklık grubunun, İzmir Limanı’nın özelleştirme ihalesinde de konsorsiyum oluşturarak, 1 milyar dolarlık teklif verme başarısına ulaştığını anımsatarak, ortakların Mistral Yapı’da bir araya geldiklerini belirtti. Şimdi de İzmir’in yeniden yükselişe geçeceği Bayraklı’da 110 bin metrekarelik proje için yola çıktıklarını anlatan Türkkanı, ‘’Ortakların ve yönetim kurulunun tamamı, İzmir’deki işadamlarından oluşuyor. İleride çocuklarımızın da gurur duyacağı, İzmir’de sembol olacak binaların inşasını hedefliyoruz.’ Diye konuştu

GAYRİMENKUL SATIŞI

İlk projenin, İzmir Adliyesi karşısında TIR parkı olarak kullanılan alanda gerçekleşeceğini ifade eden Türkkanı, ‘’Büyük bir gayrimenkul yatırım ortaklığına gidişin ilk adımlarını atıyoruz.

Ortaklık yapısı bu iddiayı sağlayacak isimlerden oluşuyor’’ dedi. Söz konusu bölgede kendileri dışında İzmirli bir grup olmadığını anlatan Türkkanı, ‘’Bizim böyle bir farklılığımız var. Orada olmamız gerektiğini düşündük ve İzmir’e özgü bu projeyi gerçekleştirdik. Projeye önümüzdeki yılbaşından sonra ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz.’’ Dedi. Türkkanı ayrıca ‘yap-sat’ modelinin ziyade mülk sahipliği-kiralama yöntemlerini benimsediklerini, projede sadece yüzde 20-30’luk kısmın satışa çıkarılacağını ifade etti.

Yabancılara gayrimenkul yatırımı yapmaya başlayabileceklerini söyledi. Projeye başlarken çeşitli yabancı grupların Mistral Yapı’ya ortak olmak için teklifte bulunduklarını belirten Türkkanı, gelecekte İzmir’in gayrimenkul sektöründe önemli aşamalar kaydedeceğini dile getirdi.

 

YERLİ MÜHENDİSLER

Proje, ‘Yeni Kent Merkezi’ olarak bilinen Bayraklı’da başlayacak. Toplam 300 milyon liraya mal olacak ikiz kulelerin biri ofislerden oluşacak ve 48 katlı inşa edilecek. Konutlardan oluşan gökdelende ise 38 kat bulunacak. Bina yüksekliklerinin 206 metre betonarme yapı ve onun üzerine kurulacak yapılarla 220 metre civarında olması öngörülüyor. Yaklaşık yüzde 70’i çelikten yapılacak ve üzerine beton kaplanacak binalar, İzmir’de bu anlamda bir ilk olacak.

 

Binanın tasarımı İtalya’da gerçekleştirilirken, diğer projelerinin ise yerli mühendisler tarafından şekilleneceği öğrenildi. Yeşil bina olmasıyla önem kazanacak proje içinde, yağmur sularının tekrar kullanılması için sarnıçlar, enerji verimliliği gibi önemli ayrıntılar da yer alacak. Klasik AVM havasından uzak, sokak çarşısı şeklinde alışveriş merkezinin de yer alacağı projenin 3 yılda tamamlanması öngörülüyor.

 

TOP